W czerwcu 2015r. Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego w Bytomiu ogłosiło konkurs fotograficzny „Ekspresja i harmonia – dwa różne oblicza Bytomia”. Był to już drugi konkurs fotograficzny zorganizowany przez naszą szkołę. Rok temu bytomianie poszukiwali interesujących architektonicznie detali, a tym razem chodziło o ukazanie za pośrednictwem fotografii ciekawych momentów życia Bytomia i uchwycenie dynamiki lub harmonii życia miasta.

Zaproszenie do udziału w konkursie skierowaliśmy do uczniów bytomskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz innych mieszkańców miasta.
  Honorowy patronat nad konkursem objęli Prezydent Bytomia Damian Bartyla i Towarzystwo Miłośników Bytomia.
Do organizatorów spłynęło ponad 150 zdjęć, a wśród uczestników konkursu byli też nasi słuchacze: Kamila Grochowalska, Adam Kobiołka, Artur Sadowski z semestru V LO2 WZ, Anna Janas i Tomasz Spalony z semestru V LO1 WZ.
21 września komisja konkursowa w składzie: dyrektor CKU Ryszard Kłak, Eleonora Solak (PTTK i BUTW), Witalis Szołtys (fotograf – Muzeum Górnośląskie) i Tomasz Pyrkosz (nauczyciel CKU) wybrała najlepsze prace, doceniając przede wszystkim pomysłowość fotografów – amatorów w ujęciu tematu.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 29 września 2015r. o godz.17.00 w czasie wernisażu wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac w galerii Biura Promocji Bytomia przy Rynku 7.

I miejsce Alina Kordzik-Kwand
II miejsce Liza Czarnecka
III miejsce Karolina Pietruszka

Wyróżnienia:

Kazimierz Wojtaszek
Dominika Zalewska
Ewelina Leks
Helena Skrzipek
Magda Kloza
Patrycja Janczuk
Szymon Dzieciuchowicz
Wiktoria Dudała

  Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie fotograficznym otrzymali nagrody od sponsorów. Opera Śląska ufundowała trzy podwójne zaproszenia na spektakle operowe oraz gadżety, Bytomskie Centrum Kultury – pięć podwójnych zaproszeń na poniedziałkowe seanse filmowe w BCK Kinie, a Muzeum Górnośląskie – trzy podwójne zaproszenia na wystawy stałe i czasowe oraz książki. Fundatorami nagród byli też: Biuro Promocji Bytomia – organizator wernisażu wystawy prac nagrodzonych w konkursie i Towarzystwo Miłośników Bytomia.
  Wystawie fotografii towarzyszyła ekspozycja prac malarskich słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z koła plastycznego prowadzonego przez panią Martę Hawlicką. Seniorzy zaprezentowali własną artystyczną wizję ekspresji i harmonii.
  Imprezą towarzyszącą konkursowi fotograficznemu „Ekspresja i harmonia – dwa różne oblicza Bytomia” był wykład Arkadiusz Goli - fotoreportera Dziennika Zachodniego i członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykład „Fotografia dokumentalna w miastach aglomeracji Górnego Śląska” odbył się w BPB 6 października.
  Wystawę pokonkursową i obrazy słuchaczy BUTW można było oglądać w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7 do 10 października2015r.
Konkursy fotograficzne organizowane przez CKU promują nasze miasto, propagują wiedzę o Bytomiu i współtworzą jego pozytywny wizerunek. A przede wszystkim robienie zdjęć daje dużo pozytywnej energii, to ciekawa przygoda i duża frajda…

Pomysłodawczynią i organizatorką dwóch edycji konkursów – była mgr Lucyna Barańska.

obejrzyj relację fotograficzną, klikając w zdjęcie

phoca thumb l ekspresja001