Trzy Pokolenia 2019

5 kwietnia 2019r. po raz szósty Centrum Kształcenia Ustawicznego im. W. Korfantego w Bytomiu zaprosiło pasjonatów poprawności językowej i tych, którzy nie boją się nowych wyzwań do udziału w międzypokoleniowym konkursie ortograficznym TRZY POKOLENIA o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2019.

Nad tekstem konkursowego dyktanda TRZY POKOLENIA o tytuł BYTOMSKIEGO MISTRZA ORTOGRAFII 2019 pracował zespół bibliotekarzy: Jolanta Matóg i Wioleta Bożek (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach, Filia w Bytomiu), Justyna Kopiec i Teodozja Galińska (Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu). Autorki konkursowego dyktanda zaszczyciły organizatorów swoją obecnością podczas konkursu.

Wyjątkowy konkurs ma równie wyjątkowe i prestiżowe patronaty. Patronat honorowy nad konkursem TRZY POKOLENIA 2019 objęli: Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, profesor dr hab. Ewa Jaskółowa - Kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Bożena Szarama Dyrektor Delegatury w Bytomiu Kuratorium Oświaty w Katowicach. W organizację konkursu zaangażowane były ważne bytomskie instytucje kulturalne: Bytomskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 i Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Patronami medialnymi konkursu TRZY POKOLENIA 2019 byli: TVP 3 Katowice, SFERA TV, Radio Piekary i „Życie Bytomskie”.

Patronom honorowym, medialnym, partnerom i sympatykom konkursu organizatorzy serdecznie dziękują za zainteresowanie tym kulturalnym i edukacyjnym wydarzeniem.  

W tegorocznej edycji dyktanda wzięło udział 106 uczestników z 13 bytomskich placówek oświatowych (II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, Państwowe Szkoły Budownictwa – Zespół Szkół, Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami Gimnazjum nr 5, Szkoła Podstawowa nr 32 im. 1 Pułku Strzelców Bytomskich, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 46, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Technikum Nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół Administracyjno –Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Zespół Szkół Mechaniczno –Elektronicznych, Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego V Liceum Ogólnokształcące im. Kamili Skolimowskiej, osoby indywidualne oraz reprezentacja gospodarzy – słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Udział w dyktandzie zgłosił też Zastępca Prezydenta Bytomia ADAM FRAS.

Reprezentacja gospodarzy – Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego wystąpiła w dziewięcioosobowym składzie: RENATA DANIELEWSKA SEMESTR II LO WZ, KARINA HUDY SEMESTR II LO WZ, KRZYSZTOF JON KLASA 3 LO WW, NATALIA MAŁOTA KLASA 2 LO WW, DIANA PIELKA KLASA 1 LO WW, IGOR ROSTEK KLASA 3 LO WW, PRZEMYSŁAW SADOWSKI KLASA 2 LO WW, JOLANTA SZCZĘSNY KLASA 1 LO WW, KRZYSZTOF SZCZĘSNY KLASA 1 LO WW. Dziękujemy za udział w tym prestiżowym dla CKU wydarzeniu!

Silną reprezentację wystawił też BYTOMSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU. W przygodzie z ortografią wzięli udział: ELIZA BEZNER, LUCYNA CHIROWSKA, MARIA FERFECKA, STEFANIA FURMAN, BOŻENA GOLCZYK-STEMPOR, MARIA GRUMMICH, URSZULA KIEŁBASA, BARBARA KLUPIEĆ, DANUTA KOCZWARA, DANUTA KOWALSKA, WANDA KUCHEJDA, MARIA PAŃCZYSZYN, JÓZEFA WACHULSKA, EWA WYSOCKA-PANEK.

Jak przystało na gospodarzy z „sercem na dłoniach” panie Gabriela Andrzejczak, Mirosława Bawecka, Stefania Borkowska i Małgorzata Jabłońska zaopiekowały się gośćmi oraz młodszymi i nieco starszymi uczestnikami dyktanda. Przygotowany słodki poczęstunek i aromatyczna kawa wzmocniły nadwątlone dyktandem siły. A podczas pisania dyktanda nauczyciele – opiekunowie młodzieży uczestniczącej w konkursie zostali zaproszeni na warsztaty plastyczne. Pod wprawnym okiem słuchaczek Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z koła rękodzieła artystycznego działającego pod opieką Zofii Kowalik i Gabrieli Heuchert powstały wyjątkowe okolicznościowe ozdoby wielkanocne.

Wszyscy uczestnicy dyktanda TRZY POKOLENIA 2019 otrzymali od organizatorów dyplomy, okolicznościowe smycze sublimacyjne i eko torby z logo CKU . Konkurs rozpoczął się sympatycznym akcentem – upominki otrzymała najmłodsza uczestniczka dyktanda PATRYCJA WOLANIN ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Księdza Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i pierwsza zarejestrowana uczestniczka konkursu – MARIA GRUMMICH z Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Konkurs TRZY POKOLENIA ma już swoją historię – przypomnijmy:

W pierwszej edycji konkursu Bytomskim Mistrzem Ortografii 2014 został Stanisław Gwarda – słuchacz Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W 2015r. tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii uzyskała Katarzyna Skrzypczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. Bytomskim Mistrzem Ortografii 2016 został Mikołaj Patalong z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. W 2017r. po mistrzostwo sięgnął Rafał Naryniecki z Zespołu Szkół Gastronomiczno– Hotelarskich, a w roku 2018 Joanna Hawełek.

Zainteresowanie konkursem i jego ranga rosną z każdym rokiem, o czym świadczą wyjątkowe i prestiżowe patronaty oraz bardzo pozytywne opinie i komentarze. W 2017 r. prof. dr hab. Ewa Jaskółowa - Kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego liście otwartym do uczestników dyktanda pisała, że „piękno języka ojczystego, jego czystość oraz ortograficzna poprawność stanowią wielką wartość. W czasach powszechnego zabiegania, refleksja nad językiem, jego znaczeniem i sensem poszczególnych słów daje szansę na międzypokoleniowe porozumienie. Gratuluję Organizatorom przedsięwzięcia, a uczestnikom odwagi stawania do konkursu i samozaparcia w zdobywaniu wiedzy o polskiej ortografii.”.

W 2019 r. Marek Szołtysek podkreślał, że uczestnicy dyktanda są „żywymi przykładami, że na Śląsku ludzie nie tylko potrafią pracować i mówić po śląsku, ale też dobrze znają język polski i jego ortografię”.

Ubiegłoroczna Bytomska Mistrzyni Ortografii Joanna Hawełek gratulowała nam tak wspaniałego przedsięwzięcia, podkreślała gościnność bytomian i zaangażowanie władz miasta w organizację konkursu. „Udział w piątej edycji konkursu ortograficznego TRZY POKOLENIA w Bytomiu był dla mnie przyjemnością i to nie tylko z racji wygranej :). Organizatorzy zadbali o to, by każdy z uczestników czuł się wyróżniony i miło spędził kilka godzin w CKU. (…) Konkurs ortograficzny TRZY POKOLENIA w Bytomiu to NIE jest atmosfera zaciętej rywalizacji, ale dobra zabawa zarówno dla dzieci jak i seniorów, relaks dla ducha i uczta dla ciała. Do TAKIEGO Bytomia chce się wracać. Oby pani Lucynie Barańskiej, pomysłodawczyni i głównej organizatorce tego wspaniałego przedsięwzięcia, nie zabrakło motywacji i siły do realizacji kolejnych edycji TAKIEGO dyktanda. CKU to miejsce, gdzie można pożytecznie i przyjemnie spędzić czas. Serdecznie polecam”.

W tym roku prof. Ewa Jaskółowa wystosowała do uczestników dyktanda list:

Szanowni Państwo,

uczestnicy szóstego dyktanda „Trzy Pokolenia”,

Pragnę przekazać Państwu słowa wielkiego uznania za pasję, która Wszystkich Państwa przyprowadziła do sali CKU w Bytomiu i zmobilizowała do   szlachetnego współzawodnictwa w konkursie o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2019.

Język polski to dla jednych tylko narzędzie porozumienia, dla innych wspaniały przedmiot nieustannych badań, refleksji oraz dociekań gramatycznych i ortograficznych. Jesteście Państwo z pewnością w grupie badaczy i pasjonatów języka ojczystego, bo przecież nikt nie zmuszał Was, byście zasiedli w tej sali. Dla polonistki, zajmującej się także kształceniem nauczycieli, to wielka radość wiedzieć, że fascynacja zawiłościami języka polskiego jest żywa we wszystkich pokoleniach. Trzy pokolenia to przecież Dziadkowie – Rodzice- Dzieci. Można zatem żywić nadzieję, że pasjonaci obecni w tej sali zaszczepią swoje zainteresowania kolejnym pokoleniom. To ważna misja w czasach, gdy język w różnych mediach przestaje być etyczny, elegancki, piękny. Misja ważna, gdy obserwujemy w przestrzeni publicznej słowa, które gorszą, ranią, wyrażają negatywne emocje i nawołują do czynienia zła.

Uroczystość, taka jak dzisiejszy konkurs, jest świętem języka ojczystego. Wszyscy uczestnicy tego święta, przeczytali z pewnością wiele książek, delektowali się wspaniałymi opowieściami, doświadczyli przyjemności lektury, bo przecież bez doświadczeń lekturowych niemożliwa jest umiejętność poprawnego pisania. Same zasady ortografii nie wystarczą. Konieczne jest obcowanie z językiem zapisanym w literaturze, aby widzieć jak słowa wyglądają, dotykać ich oczami i rozsmakowywać się w ich znaczeniach. Poprawne pisanie niemożliwe jest bez czytania. Nauczanie i uczenie się zasad ortografii bez oczytania, bez refleksji nad ich literackim zastosowaniem nie uczyni z nikogo mistrza ortografii. Dopiero połączenie pasji czytania z pasją rozwiązywania ortograficznych zagadek doprowadza do sukcesów w konkursowych zmaganiach.

Wierzę, że dzisiejsze Państwa spotkanie z zawiłościami i zagadkami językowymi da wszystkim uczestnikom wiele ciekawych doświadczeń. Być może zwycięzcy tego konkursu przyznają mi rację, że czytanie to klucz do sukcesu, a ci, którym tym razem się nie udało, będą jeszcze intensywniej czytać, przyglądać się słowom w literaturze i odkrywać świat słów nie tylko w słownikach ortograficznych.

Życzę wszystkim Państwu sukcesu ortograficznego i wielu wspaniałych przeżyć przy czytaniu książek.

Ewa Jaskółowa

Po konkursowym dyktandzie organizatorzy zaprosili jego uczestników i gości na słodki poczęstunek, zwiedzanie wystawy fotografii „Śląskie klimaty” i prezentację zdjęć Śląska (autorki Lucyna Barańska i Aleksandra Swojnóg), a następnie na część artystyczną imprezy, podczas której wystąpili artyści z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Było klasycznie, romantycznie, tanecznie, a nawet sportowo – występ został ciepło i serdecznie przyjęty przez oczekujących na wyniki ortograficznej rywalizacji.

I wreszcie nastąpił najważniejszy, żeby nie powiedzieć kulminacyjny moment konkursu TRZY POKOLENIA – ogłoszenie wyników. Jury konkursowe po burzliwych obradach wyłoniło ortograficznych superbohaterów: BYTOMSKIM MISTRZEM ORTOGRAFII 2019 została MARTYNA OLSZEWSKA z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Mistrzyni odebrała nagrodę główną – statuetkę ufundowaną przez Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, którą wręczył Zastępca Prezydenta Adam Fras. I BYTOMSKIM WICEMISTRZEM ORTOGRAFII 2019 został MICHAŁ KLIM – również uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Wicemistrzowi statuetkę wręczył jej fundator Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Ryszard Kłak. Tytuł II BYTOMSKIEGO WICEMISTRZA ORTOGRAFII 2019 otrzymała NATALIA JABŁOŃSKA – uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich. Statuetkę wręczył Wicemistrzyni Jan Cieplinski - Przewodniczący Zarządu Słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jury przyznało również siedem równorzędnych wyróżnień: ADAM FRAS – Zastępca Prezydenta Bytomia, KARINA HUDY – Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego, JULIA IMAŃSKA – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika, JAKUB KAMIŃSKI – II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, URSZULA KIEŁBASA – Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku, PAULINA KOZŁOWSKA – Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, MIKOŁAJ SZEWCZYK – zgłoszenie indywidualne.

Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie TRZY POKOLENIA 2019 otrzymali również nagrody ufundowane przez partnerów i sympatyków konkursu: PKO BP, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Biuro Promocji Bytomia, Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu, bytomskie restauracje IMPERIUM, KLIMAT, POD CZAPLĄ, Studio Urody Sabina Drohobycka, Edyta Matyjaszczyk w Bytomiu.

I żeby nie złamać tradycji - wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie TRZY POKOLENIA 2019 organizatorzy poprosili do wspólnej fotografii.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest mgr Lucyna Barańska. Za przygotowanie materiałów graficznych i fotorelację z konkursu odpowiada mgr Aleksandra Swojnóg.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć.