mistrz ort 0027 marca tego roku bezkonkurencyjna w walce o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2018 okazała się JOANNA HAWEŁEK. Pierwszym Bytomskim Wicemistrzem Ortografii został ARKADIUSZ KLENIEWSKI, a tytuł Drugiego Bytomskiego Wicemistrza Ortografii 2018 wywalczył BARTŁOMIEJ KUD z Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich. Po tytuł mistrza i pierwszego wicemistrza sięgnęli „zawodnicy” występujący w grupie sympatyków CKU i Bytomia.

Równorzędne wyróżnienia w konkursie otrzymali: Szymon Banaszczak z Technikum nr 4, Jakub Kamiński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 (gimnazjum), Sergiusz Kujawiński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 (liceum), Rafał Naryniecki z Zespołu Szkół Gastronomiczno– Hotelarskich, Oliwia Radoła ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego z oddziałami gimnazjum, Beata Stróżyczak– Kos – sympatyk CKU i Bytomia.

7 marca 2018r. był wyjątkowym dniem – w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfanteg na piątym jubileuszowym międzypokoleniowym konkursie ortograficznym TRZY POKOLENIA spotkali się sympatycy języka polskiego. Piąte urodziny konkursu TRZY POKOLENIA i jubileusz 35- lecia Centrum Kształcenia Ustawicznego stał się okazją do zorganizowania wyjątkowego święta języka polskiego połączonego ze śląskimi akcentami. Może wydawać się, że pomysł organizowania dyktanda jest nieco archaiczny – funkcjonujemy przecież w czasach, kiedy piszemy głównie na komputerowej klawiaturze, a korekta tekstu odbywa się niemal automatycznie. Jednak liczba zgłoszonych uczestników, którzy podjęli „walkę” o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2018 była imponująca – 103 osoby, w tym sympatycy konkursu spoza województwa śląskiego, pisali dyktando o „Górnoślązaku, który na co dzień uprawia trekking i fotografuje industrialne plenery”. Była to już piąta edycja konkursu, którego organizatorem jest Centrum Kształcenia Ustawicznego im. W. Korfantego w Bytomiu i Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Impreza jest cykliczna i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a co najważniejsze sympatią. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli. Patronat honorowy objęli: prof. dr hab. Ewa Jaskółowa – Kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Katowice i „Życie Bytomskie”.

Gośćmi specjalnymi konkursu TRZY POKOLENIA byli: Prezydent Bytomia Damian Bartyla, Zastępca Prezydenta Bytomia Aneta Latacz, prof. dr hab. Ewa Jaskółowa i wieloletni dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu – Paweł Warczok.

Konkurs TRZY POKOLENIA ma już swoją historię – przypomnijmy:

W pierwszej edycji konkursu Bytomskim Mistrzem Ortografii 2014 został Stanisław Gwarda – słuchacz Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W 2015r. tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii uzyskała Katarzyna Skrzypczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. Bytomskim Mistrzem Ortografii 2016 został Mikołaj Patalong z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia. W 2017r. po mistrzostwo sięgnął Rafał Naryniecki z Zespołu Szkół Gastronomiczno– Hotelarskich.

Do uczestników tegorocznej edycji dyktanda i organizatorów konkursu wyjątkowy list wystosował Marek Szołtysek . Czytamy w nim:


Pozdrawiam Organizatorów, ale przede wszystkim Szanownych Uczestników, którzy zdecydowali się zmierzyć z konkursem ortograficznym, TRZY POKOLENIA o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2018. Bądźcie żywymi przykładami, że na Śląsku ludzie nie tylko potrafią pracować i mówić po śląsku, ale też dobrze znają język polski i jego ortografię. Dobrej zabawy i powodzenia winszuje, czyli życzy – Marek Szołtysek, autor książek o Śląsku i po śląsku.

 

Od początku konkurs „TRZY POKOLENIA” jest nietuzinkowy. Jego uczestnicy reprezentujący wszystkie typy bytomskich szkół oraz grupa sympatyków CKU wbrew modzie na językową bylejakość pokazują, że język narodowy jest wspólną wartością trzech pokoleń. W pierwszej edycji dyktanda „odważni żołnierze i marynarze żądali od rządu podwyżki żołdu”, w drugiej „chłopcy w fast foodzie prowadzili ożywioną rozmowę na temat befsztyku po szwedzku i dyskutowali o zaletach booktalkingu i e-booków”, w trzeciej „Dobromierz słuchał z odtwarzacza mp3 niektórych płyt z głosami ptaków lub storytellingu z zoologii”, w czwartej degustowaliśmy „makaron wstążki ugotowany al dente i przegrzebki w sosie vinaigrette”. W roku jubileuszu konkursu organizatorzy chcieli dodatkowo podkreślić wyjątkowość naszej małej ojczyzny – Śląska i dlatego temat dyktanda był regionalny - Językowa szkoła przetrwania w namiocie pod hałdą.

Autorem tekstu konkursowego dyktanda była po raz czwarty Barbara Michałek - Kierownik Wydziału Informacji Bibliograficznej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.

Kodowanie prac konkursowych sprawia, że stres uczestników zostaje zminimalizowany – organizatorom konkursu TRZY POKOLENIA zależy na stworzeniu przyjaznej atmosfery zdrowej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy „językowej przygody” otrzymali pamiątkowe dyplomy, smycze promujące konkurs oraz magnesy z ciekawymi bytomskimi obiektami.

Organizatorzy konkursu w czasie trwania dyktanda zadbali też o opiekunów młodzieży, którzy zostali zaproszeni na warsztaty plastyczne – „Śląski pejzaż”, które poprowadziła Marta Hawlicka – prowadząca zajęcia Kola Plastycznego na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W trakcie kiedy w auli trwała walka na pióra i długopisy o mistrzowskie trofea, nauczyciele techniką wydzieranek tworzyli śląskie krajobrazy. Efekty okazały się zaskakujące i oryginalne.

A w czasie, kiedy jury sprawdzało, odkodowywało prace i ustaliło wyniki ortograficznych zmagań, uczestnicy konkursu degustowali śląskie kołoczki i kopalniaki. Artystyczną atrakcją konkursu stała się też ekspozycja zdjęć nagrodzonych w konkursach fotograficznych zorganizowanych przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w latach 2014 – 2017: „Detale architektoniczne bytomskich kamienic”, „Ekspresja i harmonia – dwa różne oblicza Bytomia”, „Bytomskie klimaty” i „Bytom reporterskim okiem”. Warto wspomnieć, że ten ostatni zyskał status konkursu ogólnopolskiego. Oprócz fotografii uczestnicy dyktanda i goście oglądali wystawę prac malarskich artystek z Koła Plastycznego działającego na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Prace seniorek również tematycznie związane były ze Śląskiem.

Po chwili wytchnienia, kiedy poziom adrenaliny nieco spadł, uczestnicy ortograficznych zmagań zostali zaproszeni na prelekcję i prezentację „Górnictwo w sztuce”, którą przygotował i przedstawił w oparciu o swoje zbiory Krystian Szczęsny – pracownik Sekcji Informacji Naukowej Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Prezes Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki. Po pasjonującym wykładzie i w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników konkursu TRZY POKOLENIA obecni na imprezie obejrzeli występ młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Jak zawsze występ podobał się wszystkim bez względu na pesel. W repertuarze znalazły się też śląskie akcenty.

Bytomski Mistrz Ortografii 2018 i dwaj wicemistrzowie otrzymali nagrody główne – statuetki ufundowane przez Prezydenta Bytomia Damiana Bartylę i Dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego Ryszarda Kłaka. Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie otrzymali również nagrody fundowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, PKO BP, Księgarnię BOOKSZPAN, właścicieli restauracji „Klimat”, „Czapla” i „Sapori Divini” w Bytomiu, Biuro Promocji Bytomia i Centrum Kształcenia Ustawicznego. Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczali: Prezydent Bytomia Damian Bartyla, Zastępca Prezydenta Aneta Latacz i dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Ryszard Kłak.

I żeby nie złamać tradycji wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie TRZY POKOLENIA 2018 organizatorzy poprosili do wspólnej fotografii.

Na początku konkursu wręczona została nagroda specjalna dla najmłodszej uczestniczki konkursu Aleksandry Brody ze Szkoły Podstawowej nr 3. Nagrodę ufundował przy wsparciu rodziców Michał Skowronek - najmłodszy bytomski poeta, karateka, zdobywca wielu laurów w konkursach poetyckich, plastycznych i wokalnych. Książkowy podarunek Oli wręczyła mama Michała – Jolanta Bujoczek – Skowronek – jedna z uczestniczek dyktanda, absolwentka Państwowych Szkół Budownictwa.

W dyktandzie TRZY POKOLENIA wzięli udział uczniowie z 14 bytomskich placówek oświatowych:

Gimnazjum nr 1 im. ks. Józefa Szafranka, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia, IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, Państwowe Szkoły Budownictwa – Zespół Szkół, Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego z oddziałami Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa nr 21 im. J. Lompy z oddziałami Gimnazjum, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 45, Szkoła Podstawowa nr 47, Technikum Nr 4 im. Marii Skłodowskiej– Curie, Zespół Szkół Gastronomiczno– Hotelarskich, Zespół Szkół Mechaniczno– Elektronicznych, Zespół Szkół nr 1 (Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami Gimnazjum nr 5), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – Gimnazjum i II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, gospodarze i organizatorzy konkursu: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz grupa sympatyków konkursu (w tym dwie osoby z województwa mazowieckiego).

Reprezentacja CKU wystąpiła w składzie: AGNIESZKA GUDZ klasa 3 LO WW, KRZYSZTOF JON klasa 2 LO WW, DANUTA LEWCZUK semestr VI LO2 WZ, IGOR ROSTEK klasa 2 LO WW, WANESA RUTKA klasa 3 LO WW, ELŻBIETA SIKORA semestr VI LO2 WZ, NATALIA SZCZEPAŃSKA klasa 3 LO WW, MONIKA URBAŃCZYK semestr IV LO2 WZ, DOMINIKA WEISS klasa 3 LO WW, WERONIKA ZAWADZKA semestr II LO WZ, ELŻBIETA ŻELICHOWSKA semestr IV LO2 WZ.

Reprezentacji CKU serdecznie dziękujemy za udział w tym prestiżowym dla szkoły wydarzeniu.

Dziękujemy wszystkim partnerom i przyjaciołom konkursu ortograficznego TRZY POKOLENIA, w szczególności Prezydentowi Bytomia Damianowi Bartyle, prof. dr hab. Ewie Jaskółowej – Kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalnemu Instytutowi Kultury w Katowicach, Krystianowi Szczęsnemu – pracownikowi naukowemu Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Prezesowi Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki, Aleksandrze Szatkowskiej– Mejer – Kierownik Biura Promocji Bytomia, Ireneuszowi Heriszowi – dyrektorowi Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, księgarni BOOKSZPAN w Bytomiu, właścicielom restauracji „Klimat”, „Czapla” i „Sapori Divini” w Bytomiu, Marzenie Czechowskiej z Zespołu Marketingu Lokalnego PKO BP i Damianowi Nowara z Bytomskiego Oddziału PKO BP, Edycie Olszówce z Działu Promocji Uniwersytetu Śląskiego za wsparcie i pomoc w organizacji konkursu, który w wyjątkowy sposób łączy seniorów, średnie pokolenie i młodzież.

Podczas konkursu stoiska z materiałami promocyjnymi wystawili: PKO BP i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Relację z imprezy przygotowała TELEWIZJA SFERA.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest mgr Lucyna Barańska. Za przygotowanie materiałów graficznych i fotorelację z konkursu odpowiada mgr Aleksandra Swojnóg.

W naszej galerii można obejrzeć fotorelację z tego wydarzenia.